Да съм честен или да съм успешен?

Честността е първата глава от книгата на мъдростта.
 Томас Джеферсън

 

Колко важно е да си честен? И ако е важно, защо? Винаги съм усещал, че е правилно да си честен със себе си и с другите, но когато се налага да мотивирам това мое мнение изпитвам доста трудности.

Има ли смисъл да си честен или това е просто някаква морална категория измислена от нечестните за да контролират стадото?

Зададох този въпрос на много хора и повечето доста се замислиха. Те нямаха готов отговор. Всеки подсъзнателно усеща стойността на честността, но разбираме ли ползата от това да сме искрени.

ОБЩЕСТВОТО И ЛЪЖАТА

 

В обществото ни често лъжата се стимулира. Още малките деца започват да лъжат, за да накарат родителите си да направят нещо за тях. Лъжата се приема за показател на интелигентността, а пък честността се свързва с глупостта.

 

Тази теза има житейски примери, които я подкрепят. Да речем, че имаме двама служители в една фирма – единият е съвестен, работи повече и не прикрива грешките си. Другият е манипулативен, успява да обвини някой друг за неуспехите си и създава впечатление, че работи много, а всъщност се скатава и лъже шефа си умело. Накрая на месеца голямата заплата отива при лъжливия нехранимайко, а честният пич дори бива нахокван за допуснатите грешки. И наистина ограничено във времето и на съвсем повърхностно ниво, тази теза се оказва желязна.

Но нека видим бъдещето на тези хора. Две години по-късно работещият пич натрупва стабилен опит и умения. Той не се скатава, работи здраво и всички знаят, че може да се разчита на него. Лъжецът бива изобличен малко по-малко. Прикриването на неговите резултати не може да продължва вечно. Колегите му забелязват неговите манипулации и започват да се отдръпват, шефът също разбира! Уволняват го и той е на улицата без работа и без умения.

АКО НИКОЙ НЕ ЗНАЕ, ЧЕ СЪМ ИЗЛЪГАЛ, КАКВО ЗНАЧЕНИЕ ИМА?

Но ще кажете е да де, ама ако не го хванат. Тук идва по-дълбокия момент. Той всъщност касае вътрешния свят на тези хора и как поведението им влияе на тяхната психика.

Хората си казват – ако никой не разбере за лъжата ми, няма как да има лоши последици за мен. ДА, АМА НЕ. Познай кой е разбрал за лъжата ти, дори и да не си казал на никой?

ТИ! Ти знаеш че си излъгал. И точно ти си човекът, чието знание има значение!

НЕКА ДА ВИДИМ ЗАЩО?

На чисто физиологично ниво, когато излъжем пулсът се учестява, кръвното налягане се повишава, дишането става плитко, кръвта нахлува в мускулатурата, потта избива от порите.

На психологическо ниво лъжата засяга твоята самооценка, твоята съвест, твоето самоуважение. И ако една лъжа може и да не създаде качествени измения в твоя характер – това ще е пагубно за личността ти в дългосрочен план. Когато лъжеш, ти реално мамиш – ако съвестта ти /този оценител/ сметне това за лоша постъпка – в твоята самооценка се появява една черна точка. Смешното е, че ти сам се точкуваш! И когато черните точки станат много, ти губиш своето самочувствие, защото започваш да смяташ, че не заслужаваш щастие – а защо не заслужаваш щастие – ами че ти си един лъжец. Този процес обикновено е подсъзнателен и не е нужно да си даваш сметка за протичането му.

Честният човек е откровен и искрен – той не се опитва да прикрие или измами. Честният човек не натрупва психическо и физическо напрежение в тялото си, защото нещата от обективната действителност минават през него такива каквито са. Честността не пречупва истината. Тя я приема такава каквато е без примеси, без наслагвания. Честността представлява точно психологическо огледало на реалността.

          Какви са ползите от това да си честен? 

 

1/ Първата полза от това да си честен е, че честността предполага автентичност. Когато показваш на хората какъв си наистина, това ти дава възможност да се отличиш и да се изразиш, да останеш съзнанието с твоята индивидуалност.

2/ Когато си честен ти всъщност започваш да се уважаваш повече. По този начин заради това, че си честен считаш че имаш че заслужаваш да си щастлив и заслужаваш да ти се случват хубави неща. Когато лъжеш подсъзнателно ти чувстваш някакъв тип неправилност в действията си и по този начин подкопаваш собствения си самореспект.

3/ Много хора бъркат честността със арогантност, но всъщност честността не представлява арогантност. Така наречената любезна честност дава възможност на хората да си поправят грешките, показва им че ти пука за техните проблеми. Всъщност такъв тип честност е много атрактивна.

4/ Когато си честен предразполагаш и другите да са честни с теб. Честността отваря портите на нови по-добри взаимоотношения между хората и тя е пътят към по-доброто и пълноценно общуване.

5/ Когато сме честни не не се налага да задържаме в себе си емоционален багаж, който изсмуква нашата енергия и ни вкарва в мрежа от лъжи. Чувстваме се по-жизнени и енергични.

6/ Когато лъжеш ти създаваш предпоставки да мислиш, че другите ще те лъжат и започва да става много трудно да задаваш някакви стандарти към себе си.

Радикалната честност е много трудна задача и изисква време и усилия. Но ако започнем процесът към честността и на първо място спрем да заблуждаваме себе си, ние сме вече на магистралата към по-щастливия живот.

 

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.