Горделивостта – скрита липса на самоувереност

Защо самоувереността е важна?

„Има реалности, които не можем да избегнем. Една от тях е важността на самочувствието“

                Натаниел Брандън

Всеки иска да бъде самоуверен. Това е качество, което всички желаем, но само малцина успяват да придобият. Все нещо не достига по пътя към самочувствието. Дали, обаче, проблемът не се ражда в липсата на разбиране на самоувереността. Представяме си как изглежда човек със самочувствие, усещаме харизмата на такива хора, но какво ни пречи да бъдем и ние такива. Много често хората, които се опитват да покажат самочувствие всъщност демонстрират горделивост и надменност. 

Самоувереността определя качеството на нашия живот, адекватността на решенията, които взимаме, желанието и упоритостта, които влагаме в предизвикателствата на живота. Високото самочувствие ни кара да сме по-изразителни, по-автентични и по-открити. Ниските нива на увереност ни затварят в черупка, лесно се отказваме, често не вярваме в собствената си преценка.

            Какво е самоувереността?

В своята книга „Шестте стълба на самочувствието“ Натаниел Брандън, казва, че самочувствието е увереност в нашата способност да мислим, да се справяме с основните предизвикателства в живота и увереност в нашето право да бъдем щастливи и успешни, усещането да бъдем ценни, заслужили да задоволяваме нуждите и желанията си, да се наслаждаваме на плодовете от усилията ни. В основата на самоувереността са вярата в способностите ни и увереността, че заслужаваме щастие и уважение.

Горделивостта

„- Какво е това гордост? – Гняв, който е скован от презрение.“

Фазил Искандер

Повечето хора смятат горделивостта за хубаво нещо. Тази емоция намира опора в нещо, което сме постигнали или сме, което ни кара да се чувстваме „повече“ от другите. Гордостта се отнася до подсилване на егото вследствие чувство за личен висок статус или постижения. Можем да кажем, че горделивостта е по-леката форма на високомерието.

Ако се вгледаме по-внимателно в гордостта, ще видим, че тази емоция е негативна и деструктивна. Тя възниква при сравнението аз/другите. Горделивият човек може да си мисли, че е в позиция на силата, но всъщност е много уязвим. Той винаги защитава егото си – „какво съм постигнал“, „откъде идвам“, „какво имам“. Горделивостта гали егото, но отслабва самочувствието. Всъщност високомерието е израз на вътрешна несигурност и липса на увереност.

„…не позволявайте на гордостта да превземе разума.“

Ян Гиу

Когато сме горделиви, енергията ни се изхабява в опитите да защитаваме нашите позиции, начин на живот, политически възгледи и други. Гордостта винаги предполага някакво съмнение в нас самите – сякаш се опитваме да убедим другите, че сме ценни и заслужаваме повече. Ако нямаме съмнения в собствените си способности, високомерието и гордостта изчезват и на тяхно място остава автентичната самоувереност. Ако направим препратка към Библията Луцифер бил свален от небесата заради неговата гордост и надменност.

            Как да различим самоувереността и горделивостта?

   1. Самоуверените хора са здраво стъпили на земята и мислят реалистично и рационално.

Те се опират на фактите и достигат до заключения на базата на собствените си възприятия и преценки. Такива хора имат реална преценка за своите възможности и внимателно обмислят решенията си. Гордостта, от друга страна, замъглява преценката на човека. Много често горделивият човек преувеличава действителността, за да я нагоди към позицията, която защитава. Хората с ниско самочувствие обикновено подценяват или надценяват способностите си и нямат реална преценка за действителността.

   2. Когато човек е самоуверен, той е по-креативен и интуитивен.

„Ако искаш да преуспееш в живота – забрави за гордоста.

Джон Голсуърти

Понеже не разпилява енергията си за да защитава каузите си и е честен със себе си и реалността, той много по-често „получава“ идеи и решения без да се е опитвал съзнателно да достигне до тях. Самоуверените хора се чувстват самодостатъчни, нямат проблем да се усамотят и да творят без да имат нужда от другите. Горделивостта блокира креативността и интуицията. Умът на тези хора е толкова зает да брани крехкото им его, че дори и някоя гениална мисъл да ги осени, едва ли ще й обърнат внимание. Гордостта често преминава в цинизъм.

3. Горделивост означава зависимост.

„Безкрайно малките хора имат безкрайно велика гордост.“

Волтер

Уверените не се притесняват от чуждите мнения. Дори и да ги обмислят, те винаги вземат решения на базата на собствените си разсъждения. Хората с високо самочувствие приветстват диалога и се стремят към екипна работа. Те уважават гледната точка на всеки и изслушват хората.

Гордостта означава зависимост – зависимост към егото. Медиите, приятелите, родителите – всичко и всички могат да променят мнението им, особено, ако това застрашава егото. Горделивите хора не търпят чуждите мнения и се опитват да наложат собствената си позиция постоянно – само така се чувстват сигурни. Те не обичат да слушат хората, освен ако не се говори за собствените им постижения и качества.

4. Самоуверените хора се отличават с гъвкавост.

Гордостта е ахилесовата пета на всички герои.

Виктор Юго

Да си гъвкав означава да можеш да отговаряш на промяната без прекалено привързване към миналото. Такива хора са уверени, че ще се справят с новите обстоятелства.

Горделивостта мрази промяната, особено, ако обстоятелствата, които напомпват егото, изчезват. Горделивите хора са привързани към миналото, към собствените си постижения и придобивки.

5. Горделивият човек не признава и коригира грешките си.

„Гордостта и високомерието са слуги на дявола. Ако не можеш да ги управляваш, те ще започнат да те управляват.“ 

Ал Пачино

Здравословната увереност ни дава възможност да сгрешим без да се срамуваме. Горделивите хора се страхуват от грешките, защото заплашват тяхната стойност пред другите. Такива хора често прикриват собствените си неуспехи или ги приписват на някой друг. Горделивостта е деструктивна и подкопава истинското щастие. Без нея животът има повече цвят и  красота. Когато спрем да доказваме нашата стойност и обичаме самите себе си, без да оценяваме постиженията си, ние ставаме по-самоуверени и по-щастливи.

Цитати: https://www.crossroadbg.com/

Свързани статии:

Как желанията консумират живота ни?

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.